Polska, Rzeczpospolita Polska

Powierzchnia: 312 679 km² (69. miejsce na  świecie, 9. w Europie)
Ludność: 38,5 miliona (dane z 2017 roku; 36. miejsce na świecie)
Język urzędowy: polski
Stolica: Warszawa
Inne metropolie: Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań

 
TATRY

Pasmo gór wysokich, leżących na pograniczu Polsko-Słowackim, o szerokości zaledwie 26 km i długości 56 km. Liczne doliny, stawy oraz ostre zbocza i szczyty górskie czynią ten rejon wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. U podnóża Tatr wyrosło miasto będące jednym z centrów turystycznych kraju – Zakopane. Tatry najlepiej odwiedzać wiosną lub jesienią, unikając największego nasilenia turystów w miesiącach letnich 


MAZURY

Olbrzymie pojezierze na obszar północno-wschodniej Polski. W rejonie wielkich jezior mazurskich – Śniardwy i Mamry – woda pokrywa 15% powierzchni. Obecnie jest to znakomite miejsce dla uprawiania wszelkich form turystyki – rowerowej, pieszej, żeglarstwa i kajakarstwa. Duże kurorty turystyczne – Mikołajki i Giżycko – przyciągają tysiące miłośników sportów wodnych. Mniejsze jeziora na wschodzie to obszar dziewiczej przyrody, nietkniętej przez cywilizację. Wspaniałe miejsce na spędzenie zarówno spokojnego urlopu z rodziną w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych, jak i na aktywny wypoczynek na spływie kajakowym czy rejsie żeglarskim.


WYBRZEŻE BAŁTYKU

Unikatowe w skali Bałtyku wybrzeże piaszczyste, z wydmami dochodzącymi do 40m wysokości. Piękne plaże zachęcają do kąpieli i plażowania. Liczna kurorty turystyczne od Świnoujścia po Hel ściągają rocznie miliony turystów. Atrakcji nie brakuje: klify, wydmy, parki narodowe, rejsy w morze, liczne latarnie morskie, muzea, porty i wszystkie odmiany sportów wodnych.


WARSZAWA

Stolica Polski od ponad czterech stuleci. Jedno z największych centrów komunikacyjnych i gospodarczych Europy środkowej. Całkowicie zniszczone podczas drugiej wojny światowej, obecnie przyciąga turystów i inwestorów jako tętniąca życiem metropolia i jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Europie. Dobrze przygotowana na przyjęcie gości. Na turystów czeka 20 tys. miejsc noclegowych oraz prężnie działające instytucje kultury – teatry, muzea, galerie. Warto ją odwiedzić latem, kiedy mieszkańcy wyjeżdżają na wakacje, lub w czasie jednego z wielu wydarzeń kulturalnych (Warsaw Summer Jazz Days, festiwale teatralne i filmowe oraz wiele innych).


KRAKÓW

Jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych miast w Polsce. Dawna stolica Polski. Słynie z niesamowitego, średniowiecznego klimatu uliczek i kamienic Starego Miasta. Główne centrum kulturalne Polski, dzięki obecności artystów teatru, pióra, filmu, piosenki. Warto zobaczyć Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, ale też wybrać się na spacer uroczymi uliczkami w żydowskiej dzielnicy Kazimierz oraz okolicy Rynku.


WROCŁAW

Z powodu swego wielonarodowego dziedzictwa kulturowego, mieszania się różnych tradycji i kultur, nazwany miastem spotkań. Ujmuje urokiem zabytkowego Ostrowa Tumskiego, przepięknego Rynku i malutkich uliczek jego w okolicy oraz wszechobecnych krasnali. Prężnie działający ośrodek akademicki, szczycący się zabytkowym gmachem Uniwersytetu. Miasto spotkań również ze względu na niezwykłe możliwości spędzenia wolnego czasu – niezliczona ilość zabytków, świetnie działających teatrów i festiwali kulturalnych, a także pubów i knajpeczek przyciąga nie tylko mieszkańców, ale gości z całej Polski i świata.

Translate »